Każdy turysta, który wybiera się w góry powinien posiadać odpowiednią polisę. W tym przypadku ubezpieczenie górskie zapewnia bowiem skuteczną ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Wśród nich wymienić należy choćby konieczność przeprowadzenia akcji ratunkowej z wykorzystaniem śmigłowca.

Czy warto posiadać ubezpieczenie górskie?

Zdecydowanie tak. Wykupienie odpowiedniej polisy daje bowiem gwarancję bezpiecznego odpoczynku oraz fachowej pomocy w razie potrzeby.

Czy sama Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego to dokument uprawniający do otrzymania podstawowej i bezpłatnej opieki na terytorium Unii Europejskiej. W razie potrzeby pomoc udzielana jest na zasadach obowiązujących mieszkańców danego kraju. W tym jednak wypadku należy pamiętać o tym, że posiadanie wspomnianej karty nie pokrywa kosztów:

  • ratownictwa górskiego,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • rehabilitacji.

Z tego właśnie powodu konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia górskiego.

Każdy turysta, który wybiera się w góry powinien posiadać odpowiednią polisę

O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

Na terenie kraju pomoc w górach jest realizowana przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowanie Ratunkowe. Podmioty te udzielają pomocy nieodpłatnie. Taka zasada nie dotyczy jednak innych krajów europejskich.

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru polisy?

Podczas wyboru i zakupu polisy należy zwracać uwagę na kilka jej istotnych elementów, w tym:

  1. destynację – w zależności od miejsca planowanego pobytu powinno się wybierać odpowiednią polisę. W przypadku krajów, w których koszty leczenia są wyższe, warto wyposażać się w ubezpieczenia cechujące się wyższymi sumami gwarantowanymi.
  2. rozszerzenia ubezpieczenia – wielu ubezpieczycieli oferuje swoim klientom rozszerzenia polisy, które zapewniają szeroką i pełną ochronę. Wśród tego typu propozycji wymienić można choćby zjazdy po nieoznaczonych trasach, trekking wyczynowy czy wspinaczkę wysokogórską.
  3. zakres ubezpieczenia – godne polecenia ubezpieczenia powinny obejmować kilka elementów. Wśród nich wymienić należy między innymi koszty leczenia i assistance, ratownictwa, hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, transportu medycznego do kraju oraz transportu zwłok. Niektóre z polis rozszerzone są o tak zwane ubezpieczenia sportowe.

Z uwagi na różnorodność, oferty dotyczące poszczególnych polis powinny być zawsze starannie analizowane. Nie można bowiem zapominać o możliwych ukrytych kosztach ubezpieczenia oraz zapisach utrudniających wypłatę odszkodowania.

Author