Czy ubezpieczenie OC dla rowerzystów powinno być obowiązkowe? Prawda jest taka, że tego typu ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, poza szczególnymi przypadkami, takimi jak kolarze zawodowi. Co jednak z osobami, które jeżdżą na rowerze sporadycznie? Ubezpieczenia te zazwyczaj obejmują m.in. pokrycie kosztów pomocy medycznej, opieki medycznej i odpowiedzialności cywilnej. Coraz więcej osób używa rowerów do poruszania się po mieście lub do sporadycznego wyjeżdżania na wycieczki, ponieważ sport jest bardzo zdrowy, a jazda na rowerze modna. Jazda na rowerze, czy to na poza miastem, czy w mieście, wiąże się z wieloma zagrożeniami, nawet jeśli istnieje rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

Co się stanie, w kontekście odpowiedzialności cywilnej, gdy rowerzysta będzie miał wypadek?

Jeśli rowerzysta ulegnie wypadkowi z udziałem samochodu lub motocykla, jest bardzo prawdopodobne, że odpowiedzialność spadnie na właściciela tego samochodu lub motocykla. Jednak nie zawsze tak jest. I chociaż w wielu przypadkach wypadki rowerowe mogą być objęte ubezpieczeniem domu lub pracy, szkody wyrządzone osobom trzecim nie są objęte ubezpieczeniem.  Może się również zdarzyć, że rowerzysta potrąci pieszego, będzie miał kolizję z innym rowerzystą lub spowoduje szkody na mieniu publicznym, lub prywatnym. Jak w każdym wypadku komunikacyjnym, winny musi ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody i wypłacić ustalone odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC na rower nie jest obowiązkowe…

Na drodze często dochodzi do wypadków z przyczyn technicznych, braku rozwagi prowadzących, lub z powodu udziału pojazdu mechanicznego. W takich przypadkach odpowiedzialność ponosi zazwyczaj pojazd.

Ale w mieście może się zdarzyć wiele rzeczy. Na przykład rowerzysta może przewrócić zaparkowany motocykl lub uszkodzić lusterko wsteczne samochodu. Podobnie mogą się zdarzyć wszelkiego rodzaju wypadki z pieszymi i innymi rowerzystami. Dlatego też zaleca się, aby każdy, kto jeździ na rowerze, posiadał przynajmniej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wiele osób zastanawia się, dlaczego OC na rower ze strony pewnienarower.pl nie jest obowiązkowe. W końcu rower to pojazd. W rzeczywistości ubezpieczenie OC jest obowiązkowe tylko dla pojazdów mechanicznych. Obowiązek ubezpieczenia mają również rowerzyści zrzeszeni w federacji.

Niemniej jednak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzysty jest zalecane

Chociaż ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe dla rowerzystów amatorów lub tych, którzy jeżdżą rowerem po mieście, dojeżdżając do pracy lub szkoły, jest ono bardziej niż wskazane (więcej: https://www.kostkaubezpieczenia.pl/polisa-ubezpieczeniowa-dla-rowerzysty/). Jeśli będziesz miał wypadek lub będziesz nieostrożny i wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, będziesz musiał za to zapłacić. A ryzyko istnieje, i to duże. Przecież to, że nie masz obowiązku ubezpieczenia, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności w razie wypadku.

Dodatkowo byłoby bardzo wskazane, aby ubezpieczenie obejmowało pomoc medyczną i pomoc w podróży, bo nigdy nie wiesz, co może Ci się przytrafić. A w obecnej sytuacji lepiej być bezpiecznym niż żałować. Pomoc prawna i obrona prawna to kolejny aspekt, który powinien być zawarty w umowie o ubezpieczenie OC na rower.

Należy również pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów, takich jak jazda po wskazanych ścieżkach i noszenie kasku w każdej sytuacji. Pamiętaj, że jeśli będziesz częścią wypadku, w którym zaangażowana jest osoba trzecia i jest to jej wina, prawdopodobnie będzie ona zwolniona z płacenia lub odszkodowanie będzie mniejsze, jeśli udowodnione zostanie lekkomyślne zachowanie z Twojej strony.

Author