Wiadomo, że gdy wybieramy się w góry to istnieje duże ryzyko, że możemy ulec jakiemuś wypadkowi. Wtedy, aby nas uratować może być potrzebna organizacja akcji ratunkowej, która sprawi, że zostaniemy ściągnięci w bezpieczne miejsce.  Należy również pamiętać, że w przypadku niektórych urazów będziemy musieli być hospitalizowani, a za granicą niestety nie działa ubezpieczenie zdrowotne, które mamy w Polsce. Dlatego wybierając się na jakieś szczyty poza granicami kraju należy wykupić ubezpieczenie górskie, które pokryje ewentualne koszty, kiedy doznamy jakiegoś urazu w czasie wyjazdu lub będzie nam udzielana pomoc w szpitalu.

Powody, dla których warto posiadać ubezpieczenie górskie

Wiadomo, że gdy wybieramy się w góry to istnieje duże ryzyko, że możemy ulec jakiemuś wypadkowi

Wybierając się za granicę odpocząć należy zadbać o wszystkie aspekty z nim związane, ale również nie chcemy płacić dodatkowej kasy za jakieś błędy tam popełnione. Należy pamiętać, że kiedy będziemy chodzić po górach to pogoda tam jest bardzo zmienna i może się tak zdarzyć, że ktoś będzie musiał nas ewakuować z miejsca, w którym jest zagrożone nasze życie i zdrowie. Chodząc po bardzo zróżnicowanym terenie nie jest trudno nawet o złe postawienie stopy. W takim przypadku może dojść do jakiegoś urazu, który sprawi, że nie będziemy mogli samemu opuścić szlaku. Możemy też tam zabłądzić i zacznie wtedy zapadać zmrok to również będzie ktoś zobowiązany nam pomóc. Nie wolno zapominać, że koszty takiego udzielenia pomocy są bardzo wysokie i nie mając ubezpieczenia górskiego trzeba byłoby je pokryć z własnej kieszeni. Służby ratunkowe tylko w naszym kraju mogą nam udzielić niezbędnej pomocy, gdy nam się coś stanie, a jadąc do Słowacji możemy za wszystko płacić. Tak naprawdę interwencja z udziałem śmigłowca kosztuje około 5000 euro, a nie chcemy przecież spłacać długu jeszcze przez wiele miesięcy po wyjeździe, na którym chcieliśmy odpocząć. Możemy w krajach Unii Europejskiej otrzymać bezpłatną pomoc na podstawowe świadczenia mając kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale nawet ją posiadając będziemy musieli zapłacić za akcję ratowniczą, gdy nie będziemy posiadali dodatkowego ubezpieczenia górskiego.

Wybierając się za granicę odpocząć należy zadbać o wszystkie aspekty z nim związane, ale również nie chcemy płacić dodatkowej kasy za jakieś błędy tam popełnione

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy kupujemy dodatkowe ubezpieczenie górskie?

Należy dokładnie sprawdzić, co takie świadczenie wykupione dokładnie obejmuje. Trzeba też dokładnie zobaczyć na jaką kwotę jesteśmy ubezpieczani i ile pieniędzy maksymalnie może wypłacić ubezpieczyciel poszczególnym służbom ratunkowym, gdy stanie się nam coś złego w górach. Przebywając w krajach Unii Europejskiej lepiej jest się ubezpieczyć na kwotę przynajmniej 30000 euro, a jadąc do innych państw na świecie warto jego wysokość dopasować do kosztów leczenia i ewakuacji w danym kraju. Dodatkowo można ubezpieczyć bagaż lub sprzęt sportowy dodatkowo od kradzieży. Trenując jakieś ekstremalne sporty warto dokupić specjalną polisę, dzięki której ubezpieczyciel pokryje wszystkie nasze koszty na leczenie, gdy ulegniemy wypadkowy w czasie uprawiania danego sportu ekstremalnego. Koszt tego ubezpieczenia górskiego jest zależny w jaki region świata się wybieramy oraz przez jaki czas ma ono obowiązywać. Wiadomo, że gdy zwiększymy zakres ochrony to po prostu za nie zapłacimy więcej pieniędzy. W tej chwili jest możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia przez Internet, dlatego nie trzeba nigdzie po to jeździć. Mając to świadczenie będziemy bezpieczniejsi w górach i nie narazimy się na dodatkowe koszty, gdy stanie się nam coś niedobrego w czasie wypadu tam. Niestety, ale za granicą koszty za ratowanie mogą przejść na stronę osoby poszkodowanej.

Author